З 28 листопада по 27 грудня в Ужгороді проходив 19 Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA

Усі заходи об’єднала спільна тема -  «Надзвичайний стан» – виняткова ситуація, коли звичне життя та плани на майбутнє поставлені на паузу. А базові життєві потреби й людські права – під постійною загрозою. Попри вимкнення світла, повітряні тривоги, перепони з інтернетом, цього року наша організація змогла оргнізувати покази та правозахисні заходи. 

Фестиваль розпочався 28 листопада фільмом «Літургія протитанкових перешкод» режисера Дмитра Сухолиткого-Собчука. Стрічку, в якій  йдеться про події повномасштабної війни в Україні,  школярі переглянули на базі Ужгородської спеціалізованої школи І-ІІІ ст. № 5. Глядачі відзначили актуальність фільму і провели паралель із власним життям, коли ми теж всі пристосовуємося до потреб військового часу. Так, які і герої стрічки,  вчителі і діти зараз на уроках трудового навчання виготовляють окопні свічки, проводять ярмарки, волонтерять, тощо.

Стрічку 2022 року режисерки Юлії Гонтарук "Фортеця Маріуполь. Орест", яка входить до циклу фільмів «Фортеця Маріуполь», школярі переглянули 29 листопада на базі УЗОШ 6 імені Василя Степановича Гренджі-Донського. Під час  дуже жвавої і цікавої дискусії  глядачі зазначили, що головний герой їм знайомий, адже часто з’являвся на екранах новин весною 2022 року. І дійсно, герой фільму - це відомий нам Дмитро Козацький, який фотографував поранених захисників Маріуполя, нагадуючи всім про те, що їх терміново необхідно евакуювати. Його кадри з Маріуполя облетіли українські та світові видання і вже увійшли в історію героїчного опору України у війні, яку розпочала росія. Головного героя фільму з позивним "Орест" називали "очима Азовсталі". У фільмі він - голова прес-служби полку «Азов». Орест від початку російського вторгнення висвітлював світові ситуацію в місті та на «Азовсталі», де і потрапив у російський полон.

Найбільше учнів вразили кадри з укриття «Азовсталі», де перебували діти. Більше 50-ти днів вони не бачили сонця. Вийти на свіже повітря та поїсти чогось смачненького – це було єдиною їх мрією. Глядачі провели паралель з відключенням електроенергії у наші дні і зазначили, що фільм дав змогу їм зрозуміти, що це не найстрашніше, що може трапитися з ними. Навпаки. Війна розставила пріоритети і навчила людей цінувати прості речі – зелену траву, чисте повітря, тепло, тощо. І взагалі, відключення світла не зламало наш народ, не додало песимізму, а тільки додало більшої віри в нашу перемогу, віри в силу, думку про нашу єдність та незламність. Ця ситуація навіть покращила духовні цінності, адже, за словами дітей, не маючи змоги сидіти у гаджетах, вони почали більше спілкуватися з батьками.

Вразило школярів та вчителів те, що, за словами Ореста, найбільше додає сил та викликає найтепліші почуття наша нація, яка волонтерить та допомагає. Як і герой фільму, так і глядачі горді з того, що народилися в такій незламній та сильній державі.

29 листопада студенти Природничо-гуманітарного коледжу при ДВНЗ "УжНУ" переглянули фільм "Синдром Гамлета" (режисери Ельвіра Нєвєра, Пьотр Росоловський). Фільм розповідає про п'ятеро молодих людей, які мають досвід війни, боротьби за права та є справжнім символом незламності. Не тільки стрічка, але і спілкування із головним героєм Родіоном вразила присутніх. Він поділився своїм досвідом як особистого, так і професійного життя, розповів про перехід на спілкування виключно українською мовою, волонтерство у Львові та про те, що важливо бути патрітом і вірити у нашу перемогу, незламість духу. На запитання глядачів Родіон відповів і про його прожитий день 24 лютого, а також про долю героїв стрічки зараз.

6 грудня на базі УЗОШ 10 відбувся показ стрічки «Мир і спокій». Фільм, створений в березні 2022 року під час повномасштабного вторгнення росії на територію України, неабияк вразив учнів, адже за 10 хвилин підлітки поринули в історію нашої держави - згадали про Голодомор, тоталітарний режим, періоди миру і спокою, який незрозуміло, чи настане у майбутньому. Учні підсумували, що минуле потрібно обов’язково знати і пам’ятати, бо інакше нема майбутнього.

7 грудня в Медіа-центрі УЗОШ 20 - ліцей "Лідер" Ужгород учні та педагоги переглянули стрічку української режисерки Надії Парфан «Я не хотіла робити фільм про війну». Фільм справив неабияке враження на глядачів, які в затишній камерній атмосфері поділилися своїми думками. Практично у всіх стрічка викликала сльози на очах. А найбільше вразив епізод з кадрами, знятими буквально два місяці тому. Все живе, все актуальне, яке потрібно показувати не тільки українцям, але всьому світу. Кричати про допомогу. Розповіді людей про звірства, вчинені росіянами, звуки вибухів, танки на вулицях, зруйновані будинки - глядачі пережили це все разом з авторкою та героями.  Багато хто також відмітив, що, як би дивно це не звучало, в Україні набагато спокійніше, ніж за її межами, де ти постійно переживаєш за рідних і друзів, а кожен, звичний для європейців звук, викликає страх і переживання. Учні підняли також актуальну тему вживання російської мови, яку постійно було чути з екрану. Війна триває з 2014 року, тому дивно, що люди ніяк не можуть перестати спілкуватися мовою агресора.

Вразила також горда постать бабусі з Івано-Франківська, яка прихистила багато людей з усіх куточків нашої держави. Кожен з нас зараз схожий на цю героїню. Учні в Ужгороді хоч і у відносній безпеці, та сильно відчувають на собі лихо війни, адже змушені вчитися в укриттях, в холоді, часто без світла. Також багато хто зазначив, що їхні батьки на передовій. Перед молоддю стоїть надважливе завдання - вчитися, здобувати знання, щоби відбудовувати державу.

09 грудня в Класичній гімназії переглянули з учнями та вчителями фільм закарпатського режисера Дмитра Грешка «Між небом та горами», який розповідає про буденне життя людей у гірському селі Колочава на Закарпатті під час пандемії 2020 року. Незважаючи на те, що весь світ живе у страху, селяни продовжують жити буденним життям, адже стикаються з труднощами постійно. Неймовірні замальовки, ніби з пензля художника, місцеві обрядові традиції, люди з почуттям гумору не можуть не привернути увагу глядачів. Захід закінчився зустріччю з режисером Дмитром Грешком. Незважаючи на відключене світло, все-таки школярам вдалося отримати відповіді на свої питання. Зокрема, їх зацікавила обрана назви та головна ідея. Назва «Між небом та горами» символізує зв’язок з Богом, природою та високу духовність жителів гір. Також Дмитро розповів деталі створення роботи: скільки часу було витрачено на та монтаж.

У понеділок, 12 грудня, на базі Медіа-центру учнівського самоврядування м. Ужгорода переглянули та обговорили фільм про права людини української режисерки Олесі Моргунець-Ісаєнко «І кожна річка». Модерували зустріч Марія Симкович та голова ГО «ФОРЗА» Леся Лойко. Лідери учнівського самоврядування переглянули стрічку на одному диханні. А опісля відбулася онлайн-зустріч з режисеркою Олесею Моргунець, під час якої учні поділилися своїми враженнями та отримали відповіді на питання. Зокрема, що фільм дуже цікавий для ознайомлення з екологічними проблемами в Україні, його має побачити якомога більша кількість людей, адже він справді дуже цінний. Надзвичайно вражаюча аерозйомка, архівні кадри, важливі питання, підняті у фільми викликали жваву дискусію. Дуже актуальна тема для покращення якості життя та відновлення природи.

У рамках правоосвітньої програми 19 Мандрівного фестивалю Docudays UA 2 грудня відбувся вебінар, до якого долучилися викладачі юридичного факультету, представники Центру правової підтримки осіб, постраждалих внаслідок військового вторгнення, НАПрН та УжНУ, Регіонального центру з надання БВПД у Закарпатській області та Ужгородського місцевого центру БВПД, представники ГО "Інсайдер", Центру права війни, представники адвокатської спільноти, студенти, що навчаються за напрямком "Право", студенти Природничо-гуманітарного коледжу та учнівська молодь. Експертами вебінару та головними спікерами були адвокати  та фотограф-документаліст Валентин Кузан. В дискусії та обговоренні взяли участь представники юриличного факультету Ужгородського національного університету Боброва Юлія, Наталія Петрецька та Ірина Черниченко.  Учасники дізналися про різницю між воєнними та військовими злочинів, про правові засади діяльності та можливість зверненя до МКС. Адвокат Ігор Дудурич, який входить до коалії "Україна. П'ята ранку" розповів про особливості збору доказів із відкритих джерел, як знаходити першоджерело доказу та поділився про свій досвід документування воєних злочинів. Валентин Кузан розповів про особливості фотографування задля документування фактів і подій, що можуть бути доказом, як потрібно фотографувати, чи допустима обробка фотографії, що таке метадані, як використовувати і коли геолокацію, а також поділився власним досвідом документування злочинів у Бучі, Миколаєві, Херсоні та інших містах.

Також в рамках правоосвітньої програми 19 Мандрівного фестивалю Docudays UA 9 грудня відбулася онлайн-дискусія "Безпечні пологи в умовах війни". Експертками заходу стали д.ю.н., професорка, завідувачка кафедри цивільного права та процесу УжНУ Сібілла Булеца, к.п.н., керівниця Центру гендерної освіти при УжНУ Маріанна Колодій, психологиня в напрямку психоаналіз, перенатальна психологиня, засновниця та директорка маркетплейсу "Лікарі онлайн" Наталія Братасюк, психологиня, регіональна координаторка ГО "Проліска" Наталія Касим. Під час заходу була можливість дізнатися статистику щодо народжень в Україні під час війни, зміни у законодавстві про реєстрацію народження дитини поза закладам охорони здоров'я, учасники дискутували про важливість фізичного та психічного здоров'я, а також роль відповідального батьківства. Домовилися, що спільними зусиллями працюватимуть над розробкою та прийняттям відповідної програми в області.Учасники дякували організаторам та експертам за цінну і корисну інформацію та цікаві дискусії.

 

НАШІ ПАРТНЕРИ

 

Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації