21 листопада в Ужгороді відбулося відкриття ювілейного 20 Мандрівного Docudays UA. Захід відбувся у Закарпатському обласному центрі дитячої та юнацької творчості «ПАДІЮН», який був майданчиком для зйомок однієї зі стрічок цьогорічної фестивальної програми – «Король Лір: як ми шукали любов під час війни» режисера Дмитра Грешка.

 Участь у відкритті та обговоренні фільму взяли автор ідеї і театральний режисер В’ячеслав Єгоров, герой фільму і режисер, заслужений артист України Олександр Куцик, а також героїні стрічки – Юлія Горелкова та Олена Аляб'єва.

 Відкриття Мандрівного Docudays UA в Ужгороді розпочалося виступом двох творчих колективів – студії пантоміми «Енергія-мім» та студії сучасного танцю «Бліц». До глядачів/-ок з вітальним словом звернулися координаторки Мандрівного в Ужгороді Марія Менджул та Марія Симкович. Вони розповіли про програму заходів, цьогорічну тему «Образ майбутнього» і необхідність формулювати нову українську мрію у діалозі із глядач(к)ами.

 За словами організаторок, це була розмова про те, як ми уявляємо майбутнє і як починати втілювати українську мрію вже сьогодні. Це також неуникна розмова про справедливість – про невідворотнє покарання винних у воєнних злочинах, документування свідчень їхніх жертв і спричинених руйнувань. Крім того, майбутнє відновлення України має керуватися принципами, затвердженими у Лугано: рівність і залучення меншин, участь громади у реформах і взаємодія різних гравців, прозорість і боротьба з корупцією, міжнародні партнерства та сталий розвиток.

 До привітань приєдналася Галина Пендерецька, заступниця директора «ПАДІЮН». Вона зазначила, що Мандрівний Docudays UA відбувається у «ПАДІЮН» невипадково – саме тут люди, які тікали від війни з різних міст та містечок України, знайшли свою нову домівку і стали героями та героїнями стрічки Дмитра Грешка «Король Лір: як ми шукали любов під час війни», знятого на базі Центру.

 Анжела Бабкіна, громадська активістка, регіональна координаторка Приймальні Української Гельсінської спілки з прав людини в Ужгороді, розповіла про важливість документування воєнних злочинів, про формування відповідної бази і можливість звернутися до Приймальні УГСПЛ в Ужгороді. 

Під час заходу організаторки Марія Менджул та Марія Симкович разом із відвідувач(к)ами долучилися до всеукраїнського флеш-мобу із закликом звільнення Максима Буткевича – українського правозахисника, журналіста, модератора показів та ведучого церемоній Docudays UA, який на початку повномасштабного вторгнення пішов на фронт боронити Україну, потрапив у полон на полі бою, а потім російський суд протизаконно засудив його до увʼязнення. Цієї осені родина правозахисника дізналася, що його вивезли із Луганського СІЗО у невідомому напрямку – про теперішнє місце перебування Максима Буткевича інформації досі немає. 

Фестиваль тривав до 10 грудня і дозволив охопити 752 учасника/ць, зокрема на 7 показах, дискусії, семінарі по документуванню воєнних злочинів, зустрічах з режисер(к)ами, відкритій дискусії по безбар'єрності, семінарі для освітян по інклюзивному навчанню та щорічній виставці фотографій дітей та підлітків на цей раз по темі "Моє місто майбутнього". 

 

НАШІ ПАРТНЕРИ

 

Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації