В Україні, згідно з розрахунками експертів Ради Європи, проживає від 150 до 400 тисяч ромів. З яких близько 40% ромів не мають документів. Як правило відсутні паспорти громадян України та свідоцтва про народження. Водночас, народившись на території України, вони набули громадянства за народженням згідно ст. 7 Закону України «Про громадянство України», але не мають жодних документів, які б це підтверджували.   

            Закон України «Про безоплатну правову допомогу» не передбачає серед переліку осіб, що мають право на безоплатну правову допомогу (ст. 14) таких осіб, що не мають документів, які посвідчують їх особу. Без такої правової допомоги особи фактично не мають доступу до правосуддя і оформлення документів, що посвідчують їх особу. Змоги скористатися платними послугами адвоката у таких осіб нема, оскільки переважна більшість не має ні роботи, ні засобів для існування. Таким чином, має місце дискримінаційне ставлення до таких осіб, переважну кількість з яких складають особи ромської національності.

            Саме тому, необхідне внесення змін до Закону України «Про безоплатну правову допомогу», які б передбачили доступ до безоплатної вторинної правової допомоги осіб, що народилися на території України та не мають документів, які посвідчують їх особу. З цією метою командою КАПЛ "Вестед" підготовлено відповідний законопроект, який разом із пояснювальною запискою направлено до Верховної Ради України. Ми отримали відповідь, що наші пропозиції будуть розглянуті. 

Правозахисні заходи відбуваються у рамках проекту «Справедливість для ромів в Україні», який виконується Європейським Центром прав ромів та ГО КАПЛ Вестед за фінансової підтримки Європейського союзу.

 

НАШІ ПАРТНЕРИ

 

Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації