Промоція «6 принципів доброго управління»

Факти:

Корупція це абсолютно руйнівне явище. Фатальні наслідки зловживань службовим становищем, кумівства, непотизму, хабарництва проявляють себе в аморальних суспільних звичаях, всеохоплюючій бідності, яка поглиблюється і стає все більш безнадійною. Зростають бар’єри для розвитку, від суспільної діяльності відходять люди найбільш активні і, водночас, чесні. Країни та суспільства, у яких корупція є поширеним явищем, не розвиваються, у найкращому випадку – їхній розвиток максимально сповільнений і не відповідає наявному потенціалу.

 

Переконання:

Життя вимагає сьогодні від місцевих органів влади в демократичних країнах формування управлінської системи, що відповідає потребам і запитам людей, а головним її пріоритетом є служіння народові. Діяльність органів місцевої влади має бути спрямована на прозорість процесів прийняття рішень, спрощення дозвільно-погоджувальних процедур, оптимізацію умов надання інформаційних, консультаційних та адміністративних послуг. Побудова етичного самоврядування не полягає у абстрактних розмірковуваннях про етику. Існує чітка система інструментів та дій, коли через поетапну реалізацію конкретних завдань, органи місцевої влади поступово створюють чітку структуру, що діє згідно з прозорими та зрозумілими етичними принципами і процедурами.

Наші дії:

  листопад 2007 року – травень 2008 року вперше в Закарпатті апробували впровадження основних завдань принципу прозорості за польською методикою «6 принципів доброго управління» у виконавчих органах Баранинської сільської ради. Було проведено дослідження з оцінки якості послуг, складено їх реєстр, укладено 25 описів карток послуг та зведено їх до Довідника державних послуг. Наразі із досвідом Баранинської сільської громади можна ознайомитись на офіційній веб-сторінці сільради http://www.baranynci.com.ua/. 

червень-грудень 2008 року провадимо промоцію у містах Закарпаття та за сприяння наших партнерів з Асоціації міст та громад України, Фундації Розвитку Місцевої Демократії та Інституту Демократії ім. Пилипа Орлика за методикою «6 принципів доброго управління» апробується впровадження завдань принципів прозорості, нетерпимості до корупції та громадської співучасті у виконкомах міст Виноградів та Перечин.

Більше про «6 принципів доброго управління» на www.prozora.org та www.frdl.org.pl/lublin

 В 2009 році ми продовжили співпрацю з громадами Перечина та Виноградова, а також розпочали підготовку до кампанії в Ужгороді.

У міськвиконмі Перечина були запровадженні етичні стандарти роботи працівників, здійснено опис 25 муніципальних послуг у формі карток послуг та укладено суспільний договір 

Місцеві громадські організації підписують разом із мером міста Суспільний договір про співпрацю та порозуміння. Цей документ слугуватиме дороговказом та основою для довгострокової програми співпраці мерії з громадськими організаціями.   

У міськвиконкомі Виноградова запроваджуємо механізм довгострокового планування розвитком громади. По завершенні програми плануємо отримати стратегію розвитку міста до 2017 року та створити на базі міськвиконкому Центр стратегічного аналізу та прогнозу 

Громадська рада м. Виноградів формулює бачення міста через 5 років 

В 2010-2011 році ми провели моніторингову кампанію з визначення рівня прозорості, відкритості та підзвітності міськвиконкому Ужгорода. За підсумками якої було констатовано про значні труднощі громадян у доступі до інформації та започатковано публічну дискусію про необхідність запровадження засад доброго врядування в обласному центрі. До речі, практично одразу Ужгородська міська рада відкрила власну веб-сторінку www.umr.uzhgorod.ua

 

Було видано публікації з описом послуг міст Виноградів та Перечин із етичними кодексами службовців міськвиконкомі 

 З 2014 року організація домоглась ухвалення Ужгородською міською радою рішень, що сприяють участі громадян у прийнятті рішень на місцевому рівні, зокрема щодо змін до Статуту територіальної громади Ужгорода в частині затвердження положень про громадські слухання, про місцеві ініціативи та про громадську раду (11.04.2014 року); порядку розгляду електронної петиції (14.04.2016 року); поправки до регламенту міської ради в частині участі громадян у прийнятті рішень (21.04.2016 року, інші правки через адміністративні суди); положення про громадський бюджет міста (14.07.2016 року); порядок звітування депутатів міської ради (21.12.2017 року). Спільно з Ужгородською міською радою впродовж 2019-2020 рр. впроваджено практику та проведено 10 онлайн публічних консультацій із застосування сервісу vdmk.org (у партнерстві з ВГО "Інститут Республіка").

            Також мали місце ініціювання стратегічних судових позовів до Ужгородської міської ради щодо захисту права громадян на участь у прийнятті рішень, зокрема:

            - у адміністративній справі №308/10757/16-а суд першої інстанції (23.12.2016 року) та апеляційної інстанції (01.03.2017 року) визнали незаконними та скасували ряд норм Регламенту Ужгородської міської ради щодо обмежень у доступі громадян до засідань колегіальних органів міської ради та можливості протестувати на їх засіданнях;

            - у адміністративній справі №308/2555/16-а судами першої інстанції (07.03.2017 року) та апеляційної інстанції (29.06.2017 року) скасовано рішення міської ради про затвердження генерального плану та плану зонування міста Ужгорода у зв'язку із неврахуванням громадських інтересів та обмежені прав громадян брати участь у прийнятті рішення.

            З 2015 року експерти організації сприяють ініціативним групам громадян з вирішення міських проблем в Ужгороді, зокрема:
ініціатива #Кірпічка - адвокаційна кампанія спрямована на захист зелених зон міста від забудови https://www.facebook.com/kirpichka.

            У 2016 та 2018 році на запрошення Українського Незалежного Центру Політичних Досліджень експерти організації проводили оцінювання стану відповідності демократичним практикам нормативного забезпечення інструментів участі громадян у 50 (Індекс демократичності міст 2016 р.) та у 25 (Індекс демократичності міст 2018 р.) містах України, зокрема положень про: місцеві ініціативи, консультації з громадськістю, бюджету участі, електронні петиції та загальні збори.

            У 2019-2020 роках на замовлення КУ "Агенція розвитку Ужгорода" Ужгородської міської ради експерти організації провели оцінку діяльності 10 виконавчих органів Ужгородської міської ради за напрямом "взаємодія з громадськістю" та надали експертну допомогу у розробці комунікаційної стратегії Ужгородської міської ради.

            У 2020-2021 році реалізовували адвокаційну кампанію щодо прийняття «Програми боротьби з карантинними рослинами» у м. Ужгород на 2022-2026 роки за участі громадських організацій та представників депутатів місцевої ради.

НАШІ ПАРТНЕРИ

 

Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації