вул. 8 Березня, 46/125,
м. Ужгород, 88009
тел.: +38 (0312) 61-96-61
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Звіти

Ініціативи з розвитку місцевої демократії

Переконання: Життя вимагає сьогодні від місцевих органів влади в демократичних країнах формування управлінської системи, що відповідає потребам і запитам людей, а головним її пріоритетом є служіння народові. Діяльність органів місцевої влади має бути спрямована на прозорість процесів прийняття рішень, спрощення дозвільно-погоджувальних процедур, оптимізацію умов надання інформаційних, консультаційних та адміністративних послуг. Побудова етичного самоврядування не полягає у абстрактних розмірковуваннях про етику. Існує чітка система інструментів та дій, коли через поетапну реалізацію конкретних завдань, органи місцевої влади поступово створюють чітку структуру, що діє згідно з прозорими та зрозумілими етичними принципами і процедурами. Наші дії: Починаючи з 2007 року Карпатське агентство прав людини «Вестед» просуває у громадах Закарпаття модель доброго врядування на базі 6 засад: «прозорості», «нетерпимості до корупції», «громадської участі», «передбачуваності», «фаховості» та «звітності».

     В 2011 р ми реалізували проект «Громадський моніторинг доступності та безоплатності для дітей державної освіти у дошкільних закладах освіти міста Ужгорода» за підтримки ТЦК та Фонду демократії ООН. В рамках цього проекту було проведено моніторинг стану доступності та безоплатності дошкільної освіти для дітей в обласному центрі Закарпаття, а також кампанію адвокасі.

      У ході дослідження з’ясувалися порядок зарахувань дітей до дитсадків, стан інфраструктури ДНЗ, «вартістю» дошкільної освіти. В Ужгороді діє 21 дошкільний навчальний заклад та 9 навчально-виховних комплексів комунальної форми власності. У 2010 році видатки на 21 дитсадок склали 28 061 400 грн із загального фонду та 3 029 880 грн із спеціального фонду. Із цих коштів з урахуванням захищених статей лише 61 900 грн були спрямовані на розвиток, тобто, у тому числі, на заходи та засоби для розвитку дітей, їхніх здібностей, комфортних умов перебування у дитсадках  тощо.


Під час моніторингу встановлено, що наявна мережа з 30 НВК і ДНЗ міста неповно забезпечує потреби у дошкільній освіті (понад 25-30% дітей міста, за оцінками експертів, перебувають поза її межами). Фактична кількість дітей, що зараховані до дитсадків, перевищує норматив на 20-30% (середня наповнюваність дітей у групах складає 26 місць у підгрупі «дитсадок» та 23 у підгрупі «ясла», що порушує санітарні норми). Приміщення ДНЗ не пристосовані для потреб інвалідів. Значна частка вихователів, за результатами дослідження, передпенсійного віку та не мають педагогічної освіти. Залученню професійних кадрів не сприяє той факт, що заробітна плата перебуває на рівні прожиткового мінімуму. Кошти, які виділяються з бюджету на харчування (6 грн у день для однієї дитини) не забезпечують потреби малюків у їжі. Натомість відсутній офіційний механізм для добровільного батьківського внеску коштів на харчові продукти. Під час моніторингу було виявлено штучні черги, які виникають внаслідок того, що батьки подають документи на зарахування дитини до кількох ДНЗ одночасно. Дехто робить це одразу після народження малюка. У середньому час зарахування складає від 1 місяця до 3-х років. Відмови у зарахуванні практикують через відсутність щеплень та переповненості ДНЗ. Щодо оплати дошкільної освіти, то бюджет покриває лише видатки на зарплату, оплату енергоносіїв та комунальних послуг, а також харчування (6 грн на день для дитини). Дефіцит інших видатків покривається за рахунок батьків (у ході інтерв’ю батьки розповідали, що найчастіше сплачують кошти для ремонту приміщень дитсадка, придбання обладнання, в окремих закладах збирають по 200-250 грн у т.зв. «фонд дитсадка»).

    Серед розроблених рекомендацій: передбачити у бюджеті м. Ужгород на 2012 рік кошти на реконструкцію діючих ДНЗ і НВК з метою збільшення кількості приміщень для додаткових груп та адаптувати приміщення ДНЗ для потреб інвалідів; запланувати будівництво нових ДНЗ з урахуванням демографічних показників на період 2012 – 2015 рр.; затвердити механізм контролю управління освіти за зарахуванням дітей керівництвом ДНЗ (механізм може діяти таким чином, щоб під час подання заяви на зарахування батькам та у міськраду надавався відкріпний талон з вказівкою дати та години реєстрації в журналі реєстрації звернень, щоб уникнути штучних черг); підвищити рівень оплати праці педагогічних працівників ДНЗ та посилити контроль за фаховістю освіти вихователів; сприяти самоорганізації батьків у батьківських комітетах при ДНЗ; підвищити рівень прозорості тендерних процедур (доступ до інформації про пакет документів, строки, тендерні умови, тощо) щодо забезпечення харчуванням дітей у ДНЗ.

Організовано протягом 2010-2011 рр. конкурси міні-грантів, кошти на які були виділені Фондом ім. Стефана Баторія. В рамках конкурсів були підтримані проекти: - Регіонального молодіжного екологічного об'єднання “ЕКОСФЕРА” “Зробімо наше місто зеленим!”, спрямований на спасіння парку.

- громадської організації “Перспектива” “Організація в м. Ужгороді Громадських слухань з обговорення проблем діяльності ОСББ ”. 

- Молодіжної громадської організації «Європейська Асоціація Студентів Права Ужгород» “Громадська експертиза виконання Ужгородською районною державною адміністрацією реалізації державної політики сприяння розвитку громадянського суспільства в частині проведення консультацій з громадськістю”.

- Ужгородської міської громадської організації «Ліга розвитку міжнародних зв’язків Потенціал» “Моніторинг якості надаваних медичних послуг в м. Ужгород”.

    В рамках реалізації проекту «Моніторинг поваги владою свободи громадян на мирні зібрання в Закарпатті» в партнерстві з Хельсінським Фондом по правам людини було проведено моніторинг та кампанію адвокасі. В результаті дослідження встановлені порушення реалізації права на мирні зібрання в м. Ужгороді, м. Мукачеві, м. Свалява та м. Рахів.

    Так, в ході кампанії було виявлено, що в органах місцевого самоврядування Закарпатської області набула поширення практика прийняття рішень, які обмежують права громадян на мирні зібрання, а саме:

-         Рішенням ХІІІ сесії Ужгородської міської ради ІІІ скликання від 08.09.1999 «Про місця для проведення мітингів та маніфестацій» визначено місця для проведення мітингів, маніфестацій та інших акцій, організаторами яких виступають об’єднання громадян, релігійні громади та мешканці міста, а саме: площа біля обласного музично-драматичного театру (Київська набережна); стадіон «Спартак»; Боздошський парк.

 -           Рішенням виконавчого комітету Ужгородської міської ради №245 від 02.09.2009 «Про порядок узгодження заяв на проведення масових заходів» створено такі обмеження:

- затверджено по суті дозвільний порядок – узгодження заяв та узгоджувальних листів – на проведення масових заходів;

- заборонено встановлювати намети в громадських місцях, місцях масового скупчення людей, на тротуарах;

- встановлено суб’єктів узгодження (11 підрозділів та служб Ужгородської міської ради);

- обмежено двома місяцями час проведення масових заходів;

- встановлено пріоритет заявнику, який подав першим заяву про проведення заходу у випадку подання кількох заяв від різних заявників;

- встановлено право виконкому визначати місце проведення масового заходу, узгоджувати час і термін його проведення, відмінні від вказаних у заяві заявника;

- наділено управління муніципальної поліції правом вживати заходи до примусового припинення заходу.

 -              Рішенням виконавчого комітету Мукачівської міської ради №98 від 05.05.2004 року визначено місця для проведення мітингів та інших масово-політичних заходів: Парк Перемоги.

-              Рішенням виконавчого комітету Свалявської міської ради №340 від 18.04.2001 року заборонено проводити мітинги та інші масово-політичні заходи біля навчальноосвітніх закладів міста та села Драчино, культових споруд, а також біля будівель та корпусів райлікарні.

-              Рішенням виконавчого комітету Рахівської міської ради № 152 від 31 жовтня 2003 року визначено місця для проведення мітингів та інших масово-політичних заходів: парк ім. Т.Г. Шевченка та парк відпочинку «Буркут».

      В інших містах Закарпатської області не має обмежувальних рішень нормативно-правового характеру на проведення мирних зібрань, проте у разі звернення про проведення мирного зібрання практикується прийняття індивідуального рішення – дозволу – по кожному випадку окремо. Так, виконком Хустської міської ради прийнято рішення від 27.04.2007 року №239 „Про заборону проведення пікетування та перекриття руху транспорту».

    Таким чином, вищезазначені рішення органів місцевого самоврядування мають суто рекомендаційний характер, однак у розумінні ст. 22 Конституції України вони звужують зміст і обсяг прав і свобод, а отже є обмеженням прав громадян.

   Органи місцевого самоврядування Закарпатської області виходять за межі власної компетенції, встановлюючи різного роду обмеження права на мирні зібрання, та  помилково ототожнюючи мирні зібрання, передбачені ст. 39 Конституції України, із спортивними, видовищними та іншими масовими заходами.

    Комісія по правам людини Громадської ради при Закарпатській обласній державній адміністрації видала Резолюцію, якою закликала органи влади Закарпатської області утриматися від необґрунтованого обмеження права громадян на проведення мирних зборів, а також скасувати рішення, що обмежують право громадян на проведення мирних зборів

(http://zakgromrada.org.ua/materials/080711/6.pdfhttp://zakgromrada.org.ua/news/300611.htm).

     В результаті комплексних заходів 15.07.2011 Ужгородська міська рада під тиском громадськості і протеста прокурора м. Ужгорода скасувала:

- Рішення ХIII сесії Ужгородської міської ради III скликання від 08.09.1999 «Про місця для проведення мітингів і маніфестацій»;

- Рішення виконавчого комітету Ужгородської міської ради № 245 від 02.09.2009 «Про порядок узгодження заяв на проведення масових заходів».  (ПРАВО НА МИРНІ ЗІБРАННЯ в УЖГОРОДІ)

    В рамках проекту «Створення та підтримка Ресурсного Центру для ОСББ міста Ужгород», що реалізовувався за підтримки МФ «Відродження»: розроблено та затверджено Положення про Ресурсний центр для ОСББ м. Ужгород; забезпечено Ресурсний Центр приміщенням з меблями, виділено одну штатну одиницю на постійній основі; підготовлено 4 тренерів, вивчено досвід Ресурсного Центру для ОСББ м. Львова; надано консультативних послуг 25 ініціативним групам та ОСББ м. Ужгород; проведено 32 навчальних семінарів та підготовлено 73 активістів ОСББ та ініціативних груп.Семінари влючали навчальні модулі з таких питань:

- «Створення ОСББ: послідовність кроків» (висвітлювались питання: спільної сумісної власності, поняття та значення ОСББ, етапи створення ОСББ, особливості проведення установчих зборів та державної реєстрація ОСББ, керівні органи ОСББ).

- «Організація відносин ОСББ із співвласниками будинку» (облік співвласників багатоквартирного будинку, правовий зв'язок співвласника квартири з ОСББ (з членами і не членами ОСББ), оформлення та організація прийому внесків, платежів, робота з боржниками за житлово-комунальні послуги, заходи з ліквідації боргів).

- «Організація відносин ОСББ із виробниками та виконавцями житлово-комунальних послуг» (основна діяльність ОСББ, договірні відносини з виконавцями ЖКпослуг, перешкоди для співпраці між ОСББ та виконавцями/виробниками ЖКпослуг, претензійно-позовна робота).

- «Організація податкового та бухгалтерського обліку ОСББ» (ОСББ як платник податків, статус ОСББ як неприбуткової організації, організація податкового та бухгалтерського обліку).

     Інформаційною кампанією охоплено понад 30% дорослого населення міста через поширення соціальної реклами на рекламо носіях типу «сіті-лайт» та через ЗМІ.

(ОСМД в Ужгороде - демократия в миниатюре

Навчальні семінари для ініціативних груп по створенню та діяльності ОСББ в м. Ужгороді

Ресурсний центр для ОСББ м. Ужгород

ЖРЕРи можуть виступати в якості управителів житлових будинків

В Ужгороді провели семінар для ініціативних груп зі створення ОСББ

Мешканці майже 20 % будинків ужгорода самостійно керують своїм майном

«ОСББ — це єдина життєздатна альтернатива тому, що зараз є в Україні»

Ужгородські активісти розповіли про переваги ОСББ

Мешканці майже 20 % багатоповерхівок Ужгорода самостійно керують своїм майном

Чи варто створювати ОСББ в Ужгороді?

Чи варто створювати ОСББ в Ужгороді?

В Ужгороді вже діє 68 ОСББ

В Ужгороді почалася масова «епідемія» ОСББ

Мешканці майже 20 будинків Ужгорода самостійно керують своїм майном

В Ужгороді створено 68 ОСББ

В Ужгороді створили ОСББ

Мешканці 20 % багатоповерхівок Ужгорода самостійно керують своїм майном )

      Загалом підвищено рівень громадської підтримки реформ ЖКГ, розповсюджено інформацію про послуги Ресурсного Центру, відкрито профіль Ресурсного Центру на www.facebook.com, проведено телепередачу на телеканалі «ТИСА1», затверджено Програму підтримки ОСББ, ОСН у місті Ужгород на 2012-2014 роки рішенням міської ради від 09.12.2011 року №314, та її доповнено рішенням від 30.12.2011 року № 397; проведено прес-конференцію, поінформовано громадськість про результати проекту.

 

В рамках проекту «Покращення умов для ефективної участі громадян у виробленні міcької політики Ужгорода», що реалізовувався за підтримки МФ «Відродження»:

- проведено громадський моніторинг прозорості, відкритості та підзвітності Ужгородської міської ради, видано звіт накладом 300 прим.;розроблено проекти нових рішень та/або рішень про внесення змін до чинних актів щодо участі громадян у вироблені місцевої політики, а саме:

 

проект рішення

стан

Рекомендацію щодо офіційного статусу сайту міської ради

Підтримано

Рекомендацію про визначення структурного підрозділу міської ради за адміністрування (наповнення) веб-сторінки www.umr.uzhgorod.ua

Підтримано

Рекомендацію про створення електронного архіву рішень міської ради, виконавчого комітету та розпоряджень міського голови та оприлюднення його на веб-сторінці www.umr.uzhgorod.ua

Частково. Рішення оприлюднюються на сайті вибірково.

Рекомендацію про оприлюднення аудіозаписів пленарних засідань міської ради на веб-сторінці www.umr.uzhgorod.ua

Непідтримано. Потребує технічного переоснащення прес-служби

Про скасування рішення про місця для проведення мітингів і маніфестацій 

Підтримано

Про скасування порядку узгодження заяв на проведення масових заходів 

Підтримано

Про проведення перед виборцями звітів депутатів міської ради за період з 2010 – 2011 роки

Підтримано

Про громадські слухання

Непідтримано.

Про місцеві ініціативи

Непідтримано.- проведено 2 телепередачі по темі;

- інформаційною кампанією охоплено понад 30% дорослого населення міста.

Відеосюжет &feature=player_embedded">&feature=player_embedded

Інші посилання:

Назустріч громаді влада міста вже робить помітні кроки
Чи відкрита Ужгородська міська рада?
Робота Ужгородської міської ради стане ще відкритішою для загалу
Погорелову посоветовали активнее работать онлайн и починить лифты
НАСКІЛЬКИ УЖГОРОДСЬКА МІСЬКА РАДА ПРОЗОРА ТА ВІДКРИТА
Депутат Ужгородської міськради Буланов подає на сесію проект про громадські слухання
На сесії Ужгородської міськради вирішать, чи буде наступний рік роком молоді
Ужгородці зможуть самостійно подавати проекти рішень до міськради
Рік молоді в Ужгороді пропонують перенести на 2012-й через його цьогорічну "невідчутність"
Ужгородський депутат пропонує міськраді приймати проекти рішень від пересічних громадян
Ужгородці подаватимуть власні проекти рішень до міськради
В Ужгороді городяни зможуть самостійно подавати проекти рішень до міськради
Ужгородцям хочуть повернути право на громадські слухання та мирні зібрання
Ужгородцям хочуть повернути право на громадські слухання та мирні зібрання
ПРАВО НА ГРОМАДСЬКІ СЛУХАННЯ ТА МИРНІ ЗІБРАННЯ
Громада Ужгорода повинна бути в курсі того, що відбувається у місті
Ужгородська влада все ще закрита і непрозора
Ужгородську владу промоніторили


 
Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації