вул. 8 Березня, 46/125,
м. Ужгород, 88009
тел.: +38 (0312) 61-96-61
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Тернистий шлях ромів для легалізації свого існування в Україні

Стаття для тих, хто винить ромів у тому, що вони не мають власних документів. Мовляв, процедура проста, тільки з’явись на порозі і все буде, а у ромів нема бажання.

 

Русаліна у минулому році не мала ані свідоцтва, ані паспорту. Звернутись за широко рекламованою державною безоплатною допомогою вона не може – відмовлять у призначенні адвоката через відсутність паспорта.

На допомогу прийшли наші консультанти і ось які кроки довелося пройти: 

  •        Запит до пологового будинку у Хмельницькій області, три місяці суперечок по телефону з приводу відмови надати дублікат медичного свідоцтва про народження. Через три місяці (по закону – п’ять робочих днів) отримали медичне свідоцтво, яке виписане з помилкою. Через два тижні – отримали вже без помилок.
  •        Наступний крок - звернення до РАЦС, який чомусь дуже неохоче приймає документи, звинувачуючи батьків у безвідповідальності і кажучи, що паспорт ніколи ми не оформимо. Три рази переписуємо заяву про державну реєстрацію, оскільки замість «міста Хмельницький» має бути місто Хмельницький Хмельницької області». Це на думку РАЦС має неабияке значення. Після довгий сперечань – документи приймають. 
  •        Через місяць – свідоцтво про народження із записом про батька згідно ч. 1 ст. 135, оскільки батьки не у шлюбі і батька по іншому записати забороняє закон.
  •        Далі – пошук коштів (5200 грн.) для проведення генетичної експертизи для підтвердження батьківства, прибуття в установу для забору матеріалу, через три тижні – готовий висновок експерта, вірогідність батьківства 99,99%.
  •        Далі йдемо в суд з заявою про виправлення невірної інформації про батька. Через чотири місяці отримуємо рішення суду.
  • Далі знову в РАЦС, після подання документів через тиждень отримали нове свідоцтво про народження.
  •       Далі – треба подавати на паспорт. Рік зайняла вся процедура, комусь швидко, комусь – довго. А могла би сама Русаліна пройти цей шлях? Не впевнені.

Допомога надавалась в рамках проєкту «Справедливість для ромів в Україні». Проєкт «Справедливість для ромів в Україні» виконується Європейським Центром Прав Ромів та ГО КАПЛ «Вестед» за фінансової підтримки Європейського союзу в Україні. 
Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації