вул. 8 Березня, 46/125,
м. Ужгород, 88009
тел.: +38 (0312) 61-96-61
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Понад 50 ромів вдалося захистити від дискримінаційного ставлення на Одещині

 

2 грудня 2020 року Одеський окружний адміністративний суд виніс рішення на користь ромських жителів села Озерне Одеської області і визнав протиправною бездіяльність Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області та Ізмаїльської районної державної адміністрації щодо невжиття необхідних заходів по ліквідації наслідків надзвичайної ситуації з руйнування берега озера Ялпуг та будинків мешканців села Озерне по вулицям Перша Травнева та Радянська.

Справа розглядалася в суді майже рік, позов було подано ще 27 січня, а вказану проблему роми намагалися вирішити з 2010 року.

Проблема берегоруйнування озера Ялпуг, у тому числі і в населеному пункті села Озерне виникла давно. У 2010 році Ізмаїльської райдержадміністрацією було створено комісію по вивченню зазначеного питання. Під час роботи комісії було встановлено, що на верхній частині схилу (висота 30 метрів) утворилися тріщини глибиною 1.0-1.5 м, шириною 0,15-0,25 м, внаслідок чого стався зсув берегової смуги озера Ялпуг на 10 метрів. Відстань берегової лінії до житлових будинків по вулицях Першого Травня та Радянська становила від п`яти до двадцяти п`яти метрів.

Згідно п. 2 Протоколу № 9 від 06 серпня 2010 року комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій Ізмаїльської районної державної адміністрації встановлено: «в с. Озерне, стався зсув обриву по вул. 1 Травня та Радянська, де розташовані житлові будинки, відстань до яких становить від 5 до 20 метрів. Подія містить характер техногенної безпеки зони небезпечних екзогенних процесів. Може призвести до людських жертв, нанесенню майнових збитків та екологічної катастроф».

Саме на цих вулицях 1 Травня та Радянська в зоні небезпечних екзогенних процесів були розташовані 16 (шістнадцять) будинків де мешкали і мають реєстрацію міста проживання представники ромської етнічної групи - 122 (сто двадцять дві) особи.

Невжиття відповідних заходів щодо укріплення схилу з боку місцевого органу самоврядування, потягнула за собою негативні наслідки, де станом на грудень 2019 року від екологічної катастрофи: зруйновано 8 (вісім) житлових будинків, більшість жителів виїхали; залишились 8 (вісім) будинків, з яких три будинки знаходяться в аварійному стані. Такі дані щодо стану аварійних будинків підтверджується Озерненською сільською радою Довідками № (№№ 2460; 2461; 2462) від 29.06.2016 року. На сьогодні, за попередніми даними громадської організації Правозахисний ромський центр в будинках проживає біля 50 (п`ятдесяти) осіб.

Ромська громада села Озерне Ізмаїльського району звернулася із заявою від 20.12.2019 року до громадської організації Правозахисний ромський центр щодо сприяння вирішенню земельного та житлового питання в селі Озерне Ізмаїльського району Одеської області в зв`язку з тим, що їх житлові будинки розташовані на березі озера «Ялпуг» у зоні зсувів, де в результаті руйнування берега і зливових дощів, будівлі знаходяться у аварійному стані, родинам необхідна евакуація в безпечне місце.

Володимиром Кондуром було підготовлено відовідний позов, який поміж іншим обґрунтовував, що у ситуації, яка виникла за наслідками надзвичайної ситуації в зоні берега озера Ялтуг на території села Озерне, відповідач Озерненська сільська рада Ізмаїльського району Одеської області не вчиняє наданих йому повноважень відповідно до статей 33, 38 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та статті 19 Кодексу цивільного захисту населення.

Позов було задоволено. Судовим рішенням також зобов`язано Озерненську сільську раду Ізмаїльського району Одеської області та Ізмаїльську районну державну адміністрацію провести відновлювальні роботи за наслідками надзвичайної ситуації та заходи життєзабезпечення для постраждалих внаслідок руйнування берега озера Ялпуг на території села Озерне по вулицям Перша Травнева та Радянська.

 Проект «Справедливість для ромів в Україні» виконується Європейським Центром Прав Ромів та ГО КАПЛ «Вестед» за фінансової підтримки Європейського союзу в Україні. 
Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації