вул. 8 Березня, 46/125,
м. Ужгород, 88009
тел.: +38 (0312) 61-96-61
e-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Покази фільмів Мандрівного Docudays як платформа для обговорення болючих питань інклюзії

Щоби зник бар'єр між здоровими дітками та дітками з інвалідністю у рамках ХV Мандрівного фестивалю документального кіно про права людей Docudays ua на показ  фільму "Коли я чую спів птахів, який відбувся 3 грудня в Ужгороді, запросили учнів шкіл міста та дітей з інвалідністю, якими опікується  Благодійний центр «Дорога Життя».

Допомогли в організації заходу дівчата з учнівського врядування міста «КОРЗО»  Тоня Тегза та Savko Natalia, котрі провели невеличкий інтерактив з глядачами. Також у рамках Кампанії проти дискримінації координатори фестивалю Марія Симкович а Марія Менджул показали відео, героями якого є молоді люди з інвалідністю. Вони – соціально активні, сильні, навчаються, працюють, перемагають, йдуть за своєю мрією. 
Як і герої фільмів, спільно з дітьми говорили про надії, захоплення, про те, що болить кожному, про що ми мріємо, з чим хочемо пов'язати майбутнє. Кожен поділився роздумами, що робить його щасливим. На дереві школярі почепили листочки-бажання, які зробили його значно гарнішим. Захід пройшов у теплій атмосфері. А всі учасники прийшли до висновку, що обмежує не інвалідність, а дискримінація. 

Наступною платформою для обговорення найактуальніших та найболючіших питань щодо інклюзивної освіти, можливістю поспілкуватись між собою та в невимушеній атмосфері поговорити про страхи та проблеми, з якими щоденно стикаються працівники інклюзивних класів став  однин із кращих фільмів цьогорічної спецпрограми фестивалю — стрічки «Дорослі». Показ відбувся на базі УСШ І-ІІІ ст.№5 11 грудня.

Модератор зустрічі, методист методичного кабінету управління освіти Ужгородської міської ради Симкович М.О. розповіла присутнім про головну тему цьогорічного Мандрівного фестивалю — «Рівні рівності». Вона присвячена викликам суспільства, пов’язаним з поняттям рівності. Запропонувала подискутувати про поширені стереотипи та визначити як сповідувати практики рівності в нашому повсякденні. Наголосила, що після перегляду фільму учасники матимуть змогу обговорити спільні труднощі, з якими стикаються як батьки, так і вчителі, вихователі, асистенти у процесі роботи з дітьми з особливими потребами, позитивний досвід, поговорити про те, що показано у фільмі.

      Отже, кінострічка під назвою «Дорослі», яку переглянули вчителі, вихователі, асистенти вчителів і вихователів інклюзивних класів, батьки та опікуни дітей з особливими потребами розповідає про життя групи людей з синдромом Дауна, які працюють на шкільній кухні, випікають різні тістечка, крім того, їх навчають як жити самостійно. Глядач бачить їхні взаємовідносини, почуття один до одного. Картина зосереджує увагу на сумнівності нездоланних бар’єрів між людьми із синдромом Дауна і того суспільства, що люди навколо визначають «нормальним». Режисерка Майте Альберді неймовірно влучно фіксує абсурдність і жорстокість таких меж. Адже попри те, що їх навчають як бути «відповідальними дорослими», вони залишаються залежними від інших, які приймають за них рішення, що суперечать їхнім власним. І це велике розчарування для них.

     Наталія Кабацій, директор благодійної організації «Комітет медичної допомоги в Закарпатті», координатор Docudays UA в Закарпатті  наголосила, що для дітей з інвалідністю на першому місці стоїть соціалізація і пристосування до реального життя, навчити їх самостійності на скільки це можливо, а вже потім засвоєння навчального матеріалу. Потрібно ці речі раціонально поєднувати. Так само важливий діалог з батьками.

    Ольга Принцовська, представник ГО «Надія», психолог ЗДО №21 «Ластовічка», мама дитини з інвалідністю поділилася з учасниками власним досвідом і поглядом на навчання дітей з особливими потребами.

    Перед присутніми виступила також методист методичного кабінету управління освіти Ужгородської міської ради Павлючок-Гогерчак О.В., яка розповіла як відбувається впровадження інклюзивної освіти в освітніх закладах міста Ужгорода, наголосила на важливості таких зустрічей, де спільно можна вирішити проблеми інклюзивної освіти.

       Присутні мали можливість поспілкуватися, поділитися досвідом, обговорити труднощі, які виникають під час роботи в інклюзивних класах та групах, шляхи їх подолання. Директор  УСШ І-ІІІ ст.№5 Кіндюх П.Я. наголосив на необхідності таких зустрічей в подальшому.

    Захід спонукав до роздумів та висновку, що в зв’язку з впровадженням інклюзивної освіти необхідно частіше організовувати такого формату спільні зустрічі представників освіти, батьків дітей з особливими потребами, громадських організацій соціальних працівників для обговорення та спільного вирішення проблем інклюзії.

Матеріал та фото: Марія Симкович 
Висловлюємо щиру подяку за фінансову та організаційну підтримку діяльності нашої організації